آموزش plc s7 s

آموزش plc s7 s

 

بعد از نصب برنامه Simatic Step7 که حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد . دو آیکون بر صفحه دسکتاپ شما نقش می بندد. که یکی بنام Simatic Manager و دیگری Automation License Manager نام دارد .
برنامه اصلی همان simatic manager می باشد . 

از نوار ابزار گزینه New را زده و در پنجره جدید یک نام برای پروژه خودتون بدهید مثلا Prj1 که بعد از تایید آن پنجره جدیدی بنمایش درمی آید حال در سمت راست و قسمت Mp1 در بخش خالی پنجره راست کلیک نمایید و گزینه Insert New Object و از بخش منوی آبشاری Simatic 300 Station را انتخاب نمایید .
که با اینکار پنجره شما باز ميشود که و در زیر نام برنامه شما Simatic 300 و در بخش راست آیکون Hardware بنمایش درمی آید حال بر روی Hardware دابل کلیک کرده و در پنجره جدیدی که باز می شود باید با توجه به دستگاه پی ال سی که دارید شروع به پیکربندی(Configuration) اطلاعات سخت افزاری برای نرم افزار خودتون نمایید تا برنامه سخت افزار پی ال سی شما رو شناسایی نمایید و بتواند آن را راه اندازی نمایید . این نکته قابل توجه است که تمام اطلاعات ذکر شده در دستگاه پی ال سی در بخش پیکربندی برنامه موجود است و شما باید شماره هر قطعه سخت افزار رو پیدا و شروع به پیکربندی نمایید.
Configuration يا پيكربندي
برای پیکربندی به ترتیب زیر عمل نمایید.
1-از سمت راست و بخش profile standard گزینه Simatic 300 (فعلا) باز نمایید.
2- از گزینه آبشاری باز شده Rack300 یا ریل 300 رو بازکرده و Rail را انتخاب نمایید. که با اینکارپنجره مربوط به ریل که وسایل پی ال سی بر روی آن باید چیده شود بنمایش درمی آید .
3- در پنجره ریل بر روی شماره 1 کلیک کرده تا های لایت گردد. سپس دوباره از گزینه آبشاری PS 300 که همان منبع تغذیه پی ال سی است را بازکرده و با توجه به منبع تغذیه مورد نیاز پی ال سی منبع مورد نیاز را انتخاب نمایید که با اینکار در پنجره ریل منبع تغذیه شما در بخش شماره 1 بنمایش درمی آید.
4- ابتدا از بخش ریل شماره 2 را انتخاب کرده و از گزینه آبشاری سمت راست Cpu 300 را بازنموده و با توجه به Cpu پی ال سی مورد نیاز Cpu را انتخاب نمایید . برای اینکه برنامه ای که قصد دارم برای شما اجرا نماییم هماهنگی داشته باشد مثل بنده و با توجه به تصاویر پیکربندی نمایید.
5- از بخش ریل شماره 3 را خالی گذاشته چون این ماژول مربوط به ماژول واسطه برای بسط دادن Plc می باشد (IM) . پس شماره 4 از بخش ریل را انتخاب کرده و از گزینه آبشاری SM 300 را باز کرده و بسته به تعداد ماژولهای ورودی و خروجی و اینکه آنالوگ یا دیجیتال می باشند پورتهای ورودی و خروجی را برای برنامه معرفی نمایید.
بعد انجام مراحل بالا از منوی ابزار بالا save and compile را انتخاب نموده و از برنامه خارج شوید. حال به صفحه اصلی برگشته و Cpu313c را مشاهده می کنید.
حال با بازکردن Cpu313c بایستی S7 Program1 را انتخاب نمایید و با باز شدن زیر مجموعه ها Blocks و سپس Ob1 را انتخاب نمایید.
محیط برنامه نویسی
با بازشدن Ob1 صفحه ای بنمایش در می آید از صفحه بازشده که شامل منوهای ابزاری مانند بیتهای لاجیک و غیره و منوهای سیستمی نظیر کپی و بارگذاری و غیره که خودتون بهتر می دونید است . ولی صفحه اصلی همان صفحه Network می باشد که شما باید برنامه مربوطه را با توجه به یکی از زبانهای برنامه نویسی در آن بنویسید .
حال یک برنامه ساده که کنترل از یک نقطه دایم کار را برای تست برنامه با هم می نویسیم .
ابتدا از منوی سیستمی View گزینه Lad را انتخاب نمایید و سپس در بخش network و comment بر روی محل چیدمان بیتها یک کلیک کرده تا برنگ سبز در بیاید .
از بخش Overviwe سمت چپ Bit logic را بازکرده و تیغه معمول بسته را انتخاب نمایید . بعد تیغه معمول باز و در وسط این دو تیغه در ادامه از منوی ابزار بالا فلش رو به پایین سمت راست را زده و دوباره از بخش Bit Logic یک تیغه باز را انتخاب و دوباره از منوی ابزار بالا فلش رو به بالا را زده و در انتها یک بوبین به آن اضافه نمایید .
حال شروع به آدرس دهی تیغه ها و بوبین نمایید. و برنامه را ذخیره کنید.
حال به صفحه اصلی برنامه برگشته و برنامه شبیه ساز را از منوی ابزار بالا انتخاب نمایید.و در پنجره شبیه ساز بازشده که شامل یک پنجره کوچک در داخل که شبیه نمایشگر پی ال سی است بنمایش در می آید که فاقد نمایشگرهای ورودی و خروجی است .که شما بایستی از منوی ابزار مربوط به برنامه نمایشگرهای ورودی و خروجی را به آن اضافه کنید و به اندازه دلخواه دراوريد.
دوباره به پنجره برنامه نویسی (Ob1) برگشته و آن را به اندازه ای در بیاورید که کنار پنجره شبیه ساز باشد در پنجره برنامه نویسی از منوی ابزار بالا گزینه Download را انتخاب کرده و بعد از دانلود برنامه به برنامه شبیه ساز گزینه مانیتور را از منوی ابزار بالا که به شکل عینک است را زده که برنامه را به شکل آنلاین درآمده و با نمایش اطلاعات پی ال سی شامل cpu و شماره و نام برنامه را بنمایش در می آید. و بخش برنامه نوشته شده در بخش network برنگ سبز در آمده و برنامه آماده شروع است.
در پنجره سمت چپ و از بخش شبیه ساز گزینه RUN-P یا اجرا را تیک دار کرده که با اینکار گزینه RUN بخش برنامه نویسی نیز فعال می شود و شروع به حرکت می کند.
اگر در بخش شبیه ساز و قسمت ماژول ورودی شماره 1 را یک لحظه تیک دار کنید مشاهده می کنید که در بخش ماژول خروجی – خروجی 0 تیک دار می شود و اگر در بخش ورودی یک لحظه وروی 0 را انتخاب کنید خروجی نیز قطع می شود که اثر اون رو در بخش برنامه نویسی نیز مشاهده می کنید.
با انتخاب گزینه STOP برنامه متوقف گشته و می توانید از برنامه خارج شوید

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s